Białe zęby to w dzisiejszych czasach niezwykle ceniony atut. Piękny usmiech dodaje uroku, pewności siebie, poprawia samoocenę. Dzięki temu uśmiechamy się częściej.
Niejednokrotnie jest on podstawą sukcesu w żuciu zawodowym i osobistym. Obecnie mimo upływu lat, czy złych nawyków,które powodują, że nasze zęby ciemnieją możemy je rozjaśnić. Profesjonalne wybielanie nie niszczy, ani nie zmienia struktury zębów. Każdy kto nie jest zadowolony z koloru zębów, a ukończył 18 rok życia może poddać się zabiegowi wybielania.
Wybielanie musi być poprzedzone prawidłowym przygotowaniem zębów [wypełnienie ubytków] oraz dziąseł [skaling piaskowanie].
Kolejny etap to wybór metody w zależności od preferencji pacjenta.
Jest kilka metod wybielania:
- wybielanie gabinetowe gdzie podczas jednej wizyty trwającej ok godziny zęby zostają poddane działaniu żelu wybielającemu zawierającemu w swym składzie nadtlenek wodoru i aktywowanemu zimnym światłem lampy halogenowej efekt jest natychmiastowy. Zęby są jaśniejsze o kilka odcieni wg skali Vita. Efekt pozostaje widoczny przez około 2 lata. Ale jest uzależniony od predyspozycji i nawyków pacjenta. Przez pierwsze 3-4 nie należy spożywać produktów zawierające ciemne barwniki (kawa, herbata, wino) a także napojów typu Coca-Cola oraz cytrusów. Czyli obowiązuje biała dieta. Zęby szczotkujemy pastą wybielającą nie zawierającą fluoru.
- Wybielanie nakładkowe nocne -pozwalające w ciągu 7-14 dni wybielić zęby ,a polegający na aplikowaniu żelu do specjalnych nakładek wykonanych w pracowni protetycznej po po wcześniejszym pobraniu wycisków w gabinecie. Zabieg ten wymaga od pacjenta większego zaangażowania i systematyczności. Lekarz jedymie doraźnie kontroluje stan zębów, postęp w wybielaniu.
- Wybielanie zębów martwych (leczonych kanałowo) - jest to skomplikowany zabieg wymagający 2-3 wizyt, a polegający na umieszczeniu środka wybielającego wewnątrz komory zęba po uprzednim usunięciu najczęściej nieszczelnego wypełnienia.
Należy pamiętać że rozjaśnieniu ulega szkliwo, a nie wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne. Trzeba się liczyć z wymianą ciemniejszych uzupełnień dostosowując je do nowego odcienia zębów